دستگاه قضایی مهاباد در آزمون برخورد قاطع با چاههای غیر مجاز

عبداللهی اضافه کرد: براساس این قانون کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مالک دستگاه های حفاری در سراسر کشور موظفند ظرف سه ماه پس از ابلاغ این قانون از شرکت های آب منطقه ای استان ها مجوز فعالیت و کارت تردد دریافت و سپس به فعالیت و تردد اقدام کنند که پس از انقضاء مهلت تعیین شده نیروی انتظامی موظف به جلوگیری از تردد دستگاه های فاقد مجوز و کنترل کارت تردد آنهاست.

وی بیان کرد: بر اساس این قانون ، همچنین وزارت نیرو موظف است با همکاری نیروی انتظامی نسبت به توقیف دستگاه های حفاری متخلف به مدت شش ماه و حمل آن به توقفگاه (پارکینگ) با هزینه مالک اقدام کند و رسیدگی به اعتراض مالکین در این خصوص بر عهده کمیسیون مندرج در تبصره 5 این قانون می باشد.

وی با بیان اینکه برخورد با دستگاه های حفاری و چاه های غیرمجاز در حریم منابع آب مجاور و حریم بستر رودخانه ها در اولویت این مدیریت قرار دارد ، گفت: سال گذشته 43 حلقه چاه غیرمجاز از طریق حکم قضایی و اخطار پر شده است ضمن آنکه هفت مورد حفاری غیرمجاز نیز در سطح این شهرستان شناسایی و جلوی حفاری گرفته شد.

عبداللهی افزود: در همین زمینه امسال نیز 19 حلقه چاه غیرمجاز پر و سه دستگاه حفاری غیرمجاز نیز توقیف شده است.

وی از شناسایی دو هزار و 795 حلقه چاه کشاورزی غیرمجاز در این شهرستان خبر داد و گفت: از این تعداد چاه غیرمجاز کشاورزی که بیش از یک هزار و 800 حلقه آن در داخل شبکه آبیاری و زهکشی دشت مهاباد واقع شده است ، سالیانه افزون بر 10 میلیون متر مکعب آب برداشت و در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

عبداللهی گفت: از این تعداد 989 حلقه چاه در قالب قانون تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه در قبل از سال 85 مورد شناسایی قرار گرفته اند که از صاحبان آنها با ارسال اخطاریه درخواست شده است تا نسبت به تعیین تکلیف آنها از نظر قانونی اقدام کنند که از این تعداد تنها 43 نفر اقدام به ثبت نام در دفاتر پیشخوان دولت برای تعیین تکلیف این چاه ها کرده اند.

وی افزود: در قالب فرم پنج نیز از سال 91 تاکنون یک هزار و 69 نفر از صاحبان چاه های غیرمجاز این شهرستان ثبت نام کرده اند تا در صورت واجد شرایط بودن برای آنها پروانه بهره برداری صادر شود.

عبداللهی با تاکید بر ممنوعیت زیرکشت رفتن اراضی کشاورزی با استفاده از آب چاه های غیرمجاز و برخورد با متخلفان در این زمینه اضافه کرد: به استناد ماده 45 قانون توزیع عادلانه آب چنانچه صاحبان این چاه های غیرمجاز اقدامی برای تعیین تکلیف و کسب پروانه بهره برداری انجام ندهند ، علاوه بر پرشدن این چاه ها جریمه نیز می شوند.

به گزارش ایرنا ، هم اکنون یک هزار و 438 حلقه چاه کشاورزی مجاز و دارای پروانه بهره برداری در شهرستان مهاباد وجود دارد که در زمینه کشاورزی ، خدمات ، صنعت و آب شرب روستایی مجوز برداشت آب دارند.

حدود 11 هزار و 950 هکتار از مجموع مساحت دشت مهاباد نیز با استفاده از شبکه منظم آبیاری و برخورداری از حدود یکهزار کیلومتر کانال بتنی بزرگ و کوچک و اختصاص بیش از یکصد میلیون متر مکعب آب دریاچه سد مهاباد در نوبت های متعدد به روش غرقابی آبیاری می شود.

هم اکنون از 80 هزار هکتار زمین کشاورزی در مهاباد ، 27 هزار هکتار آبی و 53 هزار هکتار نیز به شیوه دیم کشت می شود.

مهاباد یکی از قطب های مهم کشاورزی آذربایجان غربی به شمار می رود

/ 0 نظر / 21 بازدید