تمرینات تیم ملی قایقرانی در تمامی سدهای کشور مجاز است به جز در سد مهاباد!

در دوره­ ی مدیریت قبلی اداره کل ورزش و جوانان استان قرار بر این بود که تمرینات تیم ملی قایقرانی رویینگ جوانان ایران با مربیگری «طاهر کبوتری» در اردیبهشت ماه 1394 در دریاچه سد مهاباد برگزار شود. برگزاری این اردو مورد حمایت «جعفر کتانی» فرماندار مهاباد و دیگر دست اندرکاران شهرستان قرار گرفته بود.

اما تمامی تمهیدات صورت گرفته برای برگزاری تمرینات تیم ملی قایقرانی در دریاچه سد مهاباد در برابر سیاست های تبعیض آمیز برخی از مسوولان استانی ناکام ماند. « سازمان امور آب منطقه ای استان آذربایجان غربی» اعلام کرد که آب دریاچه پشت سد مهاباد مصرف شرب دارد و نباید این تمرینات در آن برگزار شود.

پس از مدتی با پیگیری های رسانه ای مشخص شد که تصمیم از سوی برخی از مسوولان نهاد استانداری و به طور مشخص هادی بهادری معاون عمرانی آن هنگام و کاندیدای این روزهای انتخابات مجلس اتخاذ شده بود و مسوولان امور آب استان پشتگرم به حمایت های معاون قربانعلی سعادت، استاندار آذربایجان غربی، بودند.

البته هیئت قایقرانی مهاباد در پاسخ به مسوولان استانی اعلام داشت که تمرینات تیم ملی پیشتر نیز در دریاچه سد مهاباد برگزار شده و از آن مهم تر قایق های رویینگ آلودگی ندارند. هرچند مسوولان استانی تصمیم خود را گرفته بودند و در نهایت این تمرینات در مهاباد برگزار نشد.

حال در این روزها که تمرینات رشته های مختلف قایقرانی در بیشتر شهرهای کشورمان در حال برگزاری است، گزارش های منابع رسمی نشان می دهد که اغلب این تمرینات در "سدها" صورت می گیرد. به عنوان مثال؛ به گزارش سایت فدراسیون قایقرانی " سومین مرحله اردوی تیم ملی روئینگ بانوان رده سنی بزرگسالان به منظور حضور  در مسابقات قهرمانی آسیا از 12 تیرماه در سد کینه ورز ابهر آغاز می شود" (لینک) و همچنین بنا به اعلام این فدراسیون "اردوی تیم ملی آبهای آرام بانوان با حضور 6 قایقران در بخش کایاک و کانو از 13 تیرماه به میزبانی سد آیداغموش میانه برگزار می شود." (لینک)

البته مروری بر اخبار سایت فدراسیون قایقرانی نشان می هد که تمرینات قایقرانی بدون هیچ مشکلی می تواند در تمامی سدهای کشور برگزار شود. اما ظاهرا در این میان سد مهاباد استثنا حساب می شود و برخی از مسوولان استانی بسیار نگران آب شرب شهروندان مهاباد هستند!

در همین ارتباط لازم است به این گروه از مدیران، مشکل فاضلاب های روستایی اطراف سد مهاباد، آلودگی ناشی از افزایش شدید ماهی سوف، عدم لایروبی سد مهاباد و دهها مشکل دیگر را یادآور شد. و باید پرسید که آیا آنان برای این حل این مشکلات که آب شرب شهروندان مهاباد را در معرض خطر قرار داده است، تدبیری اندیشیده اند یا تنها با برگزاری تمرینات یک تیم چند نفره قایقرانی در شهر مهاباد مشکل دارند؟!

/ 0 نظر / 18 بازدید