نامه امام جمعه و شورای شهر مهاباد به رئیس جمهور

جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم ؛

پیشاپیش کمال خرسندی خود را از تشریف ‏فرمایی حضرتعالی و هیئت همراه به خطّه‏ ی سرسبز آذربایجان‏غربی اعلام داشته و صمیمانه خیرمقدم عرض می‏نمائیم ، به این امید که با تدبیر ، منش و درایت بزرگوارانه ‏تان ، گام های مؤثر و تاریخی در جهت رفع معضلات و مشکلات این شهرستان و استان برداشته شود و حضورتان برگی زرّین و ماندگار باشد بر صفحه‏ ی دل هم‏وطنان کُرد و آذری تشنه‏ ی عدالت در این استان .

جهان امروز ، جهان تحولات و رخدادهای بسیار سریع است و ماهیت و کم و کیف هر چیزی به صورت جدی دگرگون شده است. عصر کنونی، لبریز از تغییرات شگرف و کلیدی در همه ابعاد است که مقاومت و اصرار بر یک روش و خوانش غیرمنعطف نمی‏تواند بسترهای رسیدن به اهداف والای ملّی را فراهم آورد . استحضار دارند که قدرت پویا و پاسخگو ، شبکه ‏ای است که همه هویت‏ های یک جامعه آن را سامان می‏دهند و فقط از شهروندان اطاعت نمی طلبد، بلکه خود را ملزم به گفت و شنود و مفاهمه می‏داند و به عبارتی، حاکمیّت موفق در شرایط کنونی باید شنونده، پاسخگو ، قانون‏مدار و در مقابل رأی و نظر شهروندان منعطف باشد. پیوند قلبی بین مردم و حاکمیّت مهمترین نماد برای تجلی اقتدار است. کیفیت و سطح این پیوند پایه‏ های اجتماعی مشروعیت سیاسی و ارکان حکومت‏مندی را آشکار می‏کند که به هر میزان سطح پیوند صمیمیی‏تر و مزیّن به اُرگان و سیستم‏های نهادمند باشد، پیام‏ها و تقاضاهای گوناگون مردم و گروه‏های اجتماعی، در ابعاد سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی دقیق‏تر شنیده خواهد شد و این مهم زمینه‏های تصمیم‏گیری و تصمیم‏سازی دقیق و ضروری را برای حکمرانان مهیا می‏کند و در نهایت حاکمیت سیاسی از بحران گُسست و گسل‏های اجتماعی و مدنی و ریزش سرمایه‏های اجتماعی رهایی می‏یابد.

بنابراین از این منظر، حکومت‏داری عملی سخت و پیچیده خواهد بود اگر گروه‏های اجتماعی در شکل ‏دهی پایه‏ های قدرت سیاسی سهم و حضور عملی و معنادار نداشته باشند . امروزه بر همگان مبرهن است که به هر میزان ارتباط مستمر با هـویت ‏های گوناگون جامعه وجود داشته باشد و به هر میزان تفاوت‏های هویت‏های موجود زبانی ، قومی و مذهبی به عنوان بخشی از ظرفیت‏ های سازنده‏ی اقتدار ، تصویر و تصور شوند به همان اندازه پایبندی به اصول مردم‏سالاری بیشتر و جدی‏تر خواهد بود .

جناب آقای رئیس جمهور ، در بیست و چهارم خرداد نود و دو ، اراده‏ی مردم ایران پایه‏ های  حکومت‏مندی نوین را رقم زد و گفتمانی از جنس اعتدال ، واقع‏گرایی و اخلاق محور بر بستر عقلانیت خلق کردند و اعلام داشتند که ارتباط جامعه با سیاست و حاکمیت سیاسی نباید یک طرفه ، مبتنی بر قطعیت و جزمیت فکری و یکسان‏ سازی هویتی باشد . مردم در این روز به صورت صریح نشان دادند که سیاست تنها منحصر به سطـح دولت نیست ، بلکه حاکمیت سیاسی در روابط اجتماعی ، جلوه‏ های فرهنگی و اخلاقی شکل می‏گیرد . حکمرانی دقیق و مسئول تنها در چارچوب ایده‏ی حکومت‏پذیری و مردم‏پذیری همزمان ، تجلی پیدا می‏کند .

بنابراین اگر ارتباط بین حاکمیت سیاسی و جامعه ، سیستمی و به دور از کنترل شدید باشد و سهم هژمونیک و کاربردی نیروهای اجتماعی و هویت‏های فرهنگی و زبانی در تکثیر و تشریک ارزش‏ها مورد توجه قرار گیرد همدلی و انسجام بیشتری در سطح ملی به وجود خواهد آمد . در این راستا لازم است به فرمایش استراتژیک مقام معظم رهبری ( دام ظله ) که نشان از شناخت ایشان از امور می‏باشد مبنی بر جذب حداکثری و دفع حداقلی اشاره داشت . پس ضروری است نگاه‏های دولت تدبیر و امید مبتنی بر ایجاد و زمینه‏ی حضور همه‏ی گروه‏ها و هویت‏های اجتماعی و فرهنگی باشد .

مع ‏الوصف جهت پویاتر کردن سیاستگزاری‏ها و راهبردهای دولت تدبیر و امید ، به نام شورای اسلامی شهر مهاباد بر خود لازم می‏دانیم بخشی از ضروریات و مطالبات مردم فهیم این شهرستان را جهت استحضار و صدور اوامر مقتضی به شرح ذیل تقدیم داریم :

1.از ریاست محترم جمهوری، به عنوان مجری قانون اساسی استدعا داریم در راستای اجرای اصول معطل مانده قانون اساسی خصوصاً اصول 12 ، 15 و 19 و ایجاد بسترهای مناسب برای آموزش زبان کُردی در سطح مدارس و دانشگاه عنایت ویژه معمول فرمایند که هم با روح قرآن کریم و هم با محتوای قانون اساسی کشور همراستاست .

2.ایجاد فرصت خدمتگزاری و بسترهای لازم برای حضور نخبگان کُرد در سطوح مختلف تصمیم‏گیری ، تصمیم سازی و مدیریتی کشور با عنایت به وفاداری و علاقه عمیق این ملت به ایران و شوق و اشتیاق وافر به خدمت در جای جای این کشور .

3.لازم است در سیاست‏های راهبردی دولت محترم ، نگاه به استان آذربایجان‏غربی از تلقی استان مرزی مبتنی بر تنظیم امنیتی فارغ و این استان به مثابه‏ی دروازه‏ی تمدنی ایران مورد توجه قرار گیرد که علاوه بر پویایی دیپلماتیک می‏تواند فرصت‏های تبادل انرژی و صادرات و واردات کشورمان را بیشتر سازد و همچنین پتانسیل‏های اقتصادی این منطقه و اقتصاد ملی را قوی‏تر و پویاتر نماید .

4.بازنگری در تقسیم مسئولیت‏های استانی و به کارگیری نیروهای زبده‏ی کُرد در سطوح مختلف تصمیم‏گیری و مدیریتی استان بر اساس شاخص‏های جمعیتی و پتانسیل سرمایه و نیروی انسانی .

5. احیای دریاچه ارومیه و جلوگیری از خشک شدن آن با لحاظ نمودن تدابیر مناسب برای بهبود وضعیت کشاورزی منطقه و منظور داشتن مسایل زیست محیطی

6. تبدیل شدن مهاباد به مرکز آزاد تجاری و بازرگانی با توجه به پتانسیل‏های موجود و موقعیت و جایگاه خاص سیاسی ، جغرافیایی ، فرهنگی و اقتصادی در گذشته و حال .

7. برابر اعلام‏نظر کارشناسان امر ، بیمارستان 35 ساله امام خمینی ( ره ) مهاباد ، امروزه بیشتر یک بافت فرسوده است تا یک مرکز خدمات درمانی قابل قبول ، لذا برای بهره‏مندی بیشتر مردم شهرستان از سیاست‏های مدبرانه دولت تدبیر و امید در بخش سلامت و نیز بر اساس مطالعات کارشناسان حوزه بهداشت شهرستان ایجاد بیمارستان جدید و توسعه بیمارستان فعلی ، ضرورتی انکارناپذیر است (نامه شماره  2397/ 55/ 94/ 6/پ مورخه 25/ 1/ 94 شبکه بهداشت و درمان مهاباد در راستای توجیه کارشناسی این درخواست ضمیمه می‏باشد).

8. از دیرباز این شهرستان یکی از قطب‏های پزشکی جنوب استان بوده و دارای مرکز آموزش پرستاری و نیز تا یکی دو سال قبل مجموعه ‏ای در حال احداث بنام پیراپزشکی، که متأسفانه این طرح مسکوت مانده است، با توجه به وجود متخصصان لازم ، مراکز علمی و دانشگاهی و پرسنل توانمند در حوزه بهداشت ، بنام شهروندان فهیم این شهرستان تقاضای ایجاد مراکز پیراپزشکی و دانشکده پرستاری را داریم .

 9. توسعه در ابعاد اقتصادی – اجتماعی، مستلزم توانمندیهایی است که زاینده تحولات علمی و تکنولوژی بوده و با استفاده از سیستم‏های اطلاع‏رسانی و تکنولوژی‏های ارتباطی ، جوامع را قادر می‏سازند که در عین تلاش برای کسب دانش نو ، شیوه ‏های پیشرفته فناوری را نیز به خدمت گیرند ، لذا به منظور مقابله  با تهاجم فرهنگی و خنثی نمودن توطئه‏ های بیگانگان ، نشان دادن فرهنگ ملی ، بومی و منطقه‏ای کشور ، مجدداً معروض می‏دارد ماهواره‏ای کردن دائمی شبکه تلویزیونی صدا و سیمای مرکز مهاباد و کیفی ‏تر نمودن برنامه‏های آن اجتناب‏ناپذیر می‏باشند .

10. فراهم نمودن بستر و زمینه رشد و نمو نهادهای مدنی و فرهنگی و سمن‏ها که تقویت آنها ، عملاً بسترهای حقانی و پویایی حاکمیت سیاسی را قویتر و کارآمدتر می‏سازد .

11. همچنانکه استحضار دارند به لطف خداوند و عزم دولت‏های قبلی و فعلی ، درصد بالایی از کارهای زیربنایی پروژه فاخر پتروشیمی به انجام رسیده است ، اما متأسفانه نیروهای انسانی در سطوح مختلف به صورت حداکثری غیربومی می‏باشند در حالیکه صدها جوانان مستعد و فارغ‏التحصیل دانشگاهی این شهرستان با تخصص‏های مرتبط ، از بیکاری در رنجند که اگر در پتـروشیمی به کار گـرفته شوند ، به تعـدیل بخش دیگـری از معضل جدی بیکاری کمک شده است ، جناب آقای رئیس جمهور ، با کمال تأسف بیشتر مردم این شهرستان بر این باورند که مردم اینجا در فشار بیکاری ، دارند آب و هوای پاک خویش را از دست می‏دهند تا دیگران کار داشته باشند .

12. مجموعه کشت و صنعت مهاباد که زمانی از عوامل اصلی تبدیل شدن این شهر به قطب کشاورزی کشور بود ، اکنون به یکی از عوامل ایجاد اضطراب و نگرانی تبدیل شده است ، خیل عظیم کارگران و پرسنل اخراجی و بیکار شده ، دستمزدهای معوق و پرداخت نشده ، شایعه‏ی تعطیلی مجموعه کشت و صنعت و پاره نمودن حلقه‏های این زنجیره کامل یکی پس از دیگری ، از دغدغه‏هایی هستند که نیاز به بررسی و رفع مشکل دارند .

13. تزریق اعتبارات ویژه در قالب اعتبارات ملّی جهت انجام پروژه‏های شهرداری به شرح ذیل :

الف ) ایجاد فرهنگسرا و خانه‏ی فرهنگ و ادب و هنر 000/000/000/ 100 ریال .

ب ) ایجاد زیرگذر ورودی شهر 000/000/000/ 40 ریال .

ج ) ساماندهی رودخانه 000/000/000/ 30 ریال .

د ) اجرای طرح پسماند 000/000/000/ 50 ریال .

هـ ) طرح آبیاری مکانیزه و قطره‏ای پارکهای سطح شهر 000/000/000/ 40 ریال .

و ) هدایت و دفع آبهای سطحی 000/000/000/ 25 ریال .

14. شهرستان مهاباد یکی از قطب‏های مستعد صـنعت توریسم و گـردشگری کشور است، که همجواری با کشورهای همسایه و دارا بودن طبیعت زیبا و سد خاکی پتانسیل‏های بالقوه‏ای هستند که در صورت برنامه‏ریزی اصولی ، می‏توانند عوامل ایجاد صدها شغل جدید جهت رفع بخشی از بیکاری شهر باشند که امید است در برنامه‏ ی کاری دولت محترم قرار بگیرد .

15. درخواست اعتبار برای احیاء ، ترمیم و توسعه آثار طبیعی و ابنیه تاریخی و باستانی همچون فقره‏قا ، غار سهولان ، کانی‏ برازان ، حمام لج ، حوضخانه‏ های مساجد داخل شهر و ... به ادارات متولی .

16. ایجاد بیمارستان تأمین اجتماعی با عنایت به تورم جمعیتی شهرستان و آمار بالای بیمه ‏شده‏ های تأمین اجتماعی یک ضرورت است و با توجه به مرکزیت مهاباد در بین شهرهای جنوب استان ، تأسیس این بیمارستان علاوه بر رفع نیازهای شهرهای مجاور ، در رفع مشکلات طیف وسیعی از بیماران تأثیرگذار خواهد بود .

17. تخصیص اعتبار برای تأمین تجهیزات و امکانات آموزش و پرورش و نیز ترمیم مدارس تخریبی و غیراستاندارد و همچنین ایجاد مدارس جدید شهرستان .

18. با عنایت به استقرار نامناسب تصفیه‏ خانه فاضلاب موجود و اعتراض عمومی شهروندان و روستاهای همجوار احداث تصفیه ‏خانه فاضلاب جدید شهر یک ضرورت می‏باشد .

19. تأمین مسکن ، ایجاد فرصتهای استخدامی ، افزایش حقوق و مستمریها ، فراهم نمودن امکانات برای تدریس و ایجاد حوزه علمیه مخصوص اهل سنت ، مشخص نمودن وضعیت سربازی و احیای حجره‏های سنتی مخصوصاً مسجد جامع از مشکلات عمده روحانیون این شهرستان می‏باشند .

20. تأمین اعتبار جهت ایجاد مجموعه‏ های ورزشی در قالب میادین و سالن‏های چندمنظوره ورزشی با توجه به پایین بودن سرانه ‏های ورزشی شهرستان .

21. اعطای تسهیلات ویژه به کشاورزان و دامداران برای ایجاد صنایع مرتبط و پیرامونی با صنعت کشاورزی با توجه به شرایط آب و هوایی و وجود زمین‏های مرغوب کشاورزی و دامپروری در این شهرستان .

عمده مشکلات روستاها به شرح ذیل تقدیم می‏گردد :

الف ) راههای مواصلاتی بسیاری از روستاهای بخش مرکزی و خلیفان مهاباد هنوز مناسب و استاندارد نیستند و نیازمند ترمیم و آسفالت می‏باشند .

ب ) آب آشامیدنی تعدادی از روستاها همچنان غیربهداشتی و تعدادی نیز با کمبود شدید آب مواجه هستند .

ج ) دریافت تسهیـلات جهت احداث کارخانه‏ها و صنایع مرتبط با کشاورزی در مناطق روستایی .

د ) تزریق اعتبار برای اصلاح و بهبود جاده ‏های دسترسی ، جاده سرویس‏ها ، حریم کانال و زه‏کش‏های دشت شهرویران مهاباد .

22. تسریع در اجرای عملیات اتوبان ارومیه – مهاباد و مهاباد – میاندوآب با اولویت اصلاح نقاط حادثه ‏خیزی همچون سه‏ راهی ترشکان ، سه ‏راهی دریاس، سه‏ راهی برهان، روستای گوک‏تپه، کمربندی روستای لج و چهارراه قم ‏قلعه و دریاس و نیز اختـصاص ‏اعتبار برای اصلاح، ساماندهی و رسیدگی به جاده‏ های ( مهاباد - سردشت ) و ( مهاباد – بوکان ) و ( مهـاباد – پسوه) .

23. تزریق اعتبار برای اصلاح بیش از 150 کیلومتر شبکه فرسوده آب و فاضلاب شهر مهاباد .

24. تزریق اعتبار برای خارج نمودن شبکه برق مهاباد از حالت شعاعی به مداری و تبدیل به خط رینگ .

25. اعطای تسهیلات و عنایت ویژه به اعضای بلاتکلیف تعاونی‏های مسکن مهر سیدآباد و جبران خسارتهای وارده ناشی از توقف عملیات .

26. ایجاد شهرک تخصصی سنگ با توجه به وجود معادن متعدد در شهرستان .

با عرض خوشحالی و مسرّت مجدد از حضور پر خیر و برکتتان در استان آذربایجان‏غربی و شهرستان مهاباد و با آرزوی توفیق و کسب افتخار روزافزون برای حضرتعالی و دولتمردان محترم .

 

قادر سهرابی                                                              سلیمان جنگلی                                                 سید رئوف سیدی

امام جمعه شهرستان مهاباد                                رییس شورای اسلامی شهرستان مهاباد                                رییس شورای اسلامی شهـر مهاباد

 

رونوشت:

جناب آقای مهندس سعادت استاندار معزز استان آذربایجان‏غربی با سلام جهت استحضار و درخواست طرح موضوع در جلسه شورای اداری استان با حضور ریاست محترم جمهوری .

جناب آقای دکتر احمدی نماینده محترم مردم شریف مهاباد و حومه در مجلس شورای اسلامی با سلام جهت استحضار و درخواست پیگیری و طرح موضوع در جلسه شورای اداری استان با حضور ریاست محترم جمهوری .

جناب آقای رسول اصغرزاده رییس محترم شورای اسلامی استان آذربایجان‏غربی با سلام جهت استحضار

جناب حاج آقا کتانی معاونت محترم استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مهاباد با سلام جهت استحضار و درخواست طرح موضوع در جلسه شورای اداری استان .

/ 0 نظر / 26 بازدید