وزیر کار:

 
 
 

 وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی

 
 
 
 
 
وزیر پیشنهادی تعاون، کار  و  رفاه  اجتماعی  با تأکید بر اهمیت تقویت بخش تعاون در اقتصاد کشور گفت: بخش تعاون مانند روحی است که مسئولان باید آن را در کالبد اقتصاد کشور تزریق کنند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "عبدالرضا شیخ‌الاسلامی" در نشست علنی امروز - چهارشنبه 12 مرداد - مجلس شورای اسلامی در تشریح برنامه‌های خود گفت: تشکیل وزارتخانه جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی موجب هماهنگی در اجرا و اصلاح ساختارها می شود.

وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی با قدردانی از نمایندگان مجلس در ادغام سه وزارتخانه کار، تعاون و رفاه گفت: با ظرفیت‌های زیادی که در وزارتخانه جدید ایجاد می شود شاهد رشد فعالیت‌ها در این وزارتخانه و بخش تعاون کشور خواهیم بود.

وی، انجام سریع قانون ادغام وزارتخانه‌ها را مهم ترین وظیفه وزارتخانه جدید کار، عدالت و رفاه اجتماعی خواند و افزود: مهمترین وظیفه وزیر فارغ از این که چه شخصی برای این وزارتخانه تعیین می‌شود انجام سریع و دقیق ادغام وزارتخانه‌ها است تا روح حاکم بر قانون ادغام را به شایستگی عینی کند.

شیخ الاسلامی تاکید کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید در ماهیت اسلامی در نگرش مردمی در رفتار مشارکت جو و در ساختار علمی و در عملکرد پاسخ‌گو و بهره‌ور باشد.

شیخ‌الاسلامی، آینده‌نگری، ارباب رجوع مداری، نتیجه‌گرایی، قانون‌مداری، عدالت‌محوری و شایسته‌سالاری مهمترین مأموریت بنده در وزارتخانه جدید خواند و گفت: این ویژگی‌ها کمک می‌کند عدالت اجتماعی و رفاه، گسترش و فقر در جامعه کاهش یابد.

وی با تأکید بر ظرفیت‌های موجود کشور در بخش تعاون افزود: در کشور ظرفیت‌های بسیار زیادی برای بخش تعاون مهیا است و باید سازکار حضور منسجم مردم در این بخش را مهیا کند.

وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: روحیه کار جمعی در کشور ایران بسیار بالا است و مسئولان باید تلاش کنند تا از این ظرفیت به نحو احسن در بخش تعاون کشور استفاده کند.

وی با تاکید بر سخنان رهبر معظم انقلاب بر اهمیت اجرای عدالت در کشور گفت: رهبر معظم انقلاب به عنوان یکی از مدافعان سرسخت بخش تعاون یکی از اساسی‌ترین راه‌های تحقق اجرای عدالت در اقتصاد کشور را تقویت بخش تعاون می داند.

شیخ الاسلامی با بیان برنامه‌های خود در بخش تعاون افزود: اشتغال برای بیکاران، فقرزدایی از سه دهک پایین جامعه، ایجاد بستر حمایتی برای اقشار ضعیف و توانمندی اقشار ضعیف برای حضور در اقتصاد مهم ترین برنامه‌های بنده در بخش تعاون است.

وی، توجه به اهداف بالادستی برای تقویت بخش تعاون در کشوررا ضروری خواند و گفت: خوشبختانه در اسناد بالادستی اهداف کمی، منابع مالی و راهکارهای توسعه برای تقویت این بخش مشخص شده است.

شیخ‌الاسلامی افزود: تحقق سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون در اقتصاد کشور در پایان برنامه پنجم توسعه از جمله اهداف تعریف  شده در اسناد بالادستی برای این بخش است.

وی، اختصاص سهم ۳۰ درصدی از واگذاری‌ها به بخش تعاون را تأمین منابع مالی برای تقویت این بخش خواند و گفت: در اسناد بالادستی برای تقویت این بخش سهم ۳۰ درصدی از واگذاری‌ها در نظر گرفته شده است تا تعاونی‌های مستقل ملی در کشور ایجاد شود و توسعه یابد.

وی افزود: جلب مشارکت و سازمان‌دهی عمومی مردم برای حضور در بخش تعاون، عدم دخالت دولت و سازمان‌دهی تعاونی های ملی مستقل که از رهگذر اجرای سیاست‌های ابلاغی اصل ۴۴ تحقق خواهد یافت، مهمترین راهکار توسعه بخش تعاون در کشور است.

وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حمایت از بخش تعاون را برای تقویت هر چه بیشتر آن در اقتصاد کشور با اهمیت خواند و تصریح کرد: تجمیع منابع، حمایت از اتاق های تعاونی، استقلال تعاونی‌ها، احیای تعاونی‌هایی که توجه به استقلال تعاون‌ها، تقویت و نظارت داخلی در این راستا ضروری است.

شیخ‌الاسلامی در ادامه دفاع از برنامه‌های خود برای تصدی جایگاه وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: وزارت کار به همه وعده‌های خود هنگام اخذ رای اعتماد نمایندگان عمل کرد.

وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی تصریح کرد: وعده‌ها تاکنون یا محقق شده یا در دست اجرا هستند و با کمال خوشبختی به اطلاع می‌رساند که حاصل تلاش جمعی همه همکاران طی ۲ سال گذشته در وزارت کار و امور اجتماعی حکایت از آن می‌کند که وزارتخانه در همه شاخص‌های موردنظر مربوط به وظایف قانونی وزارت کار و امور اجتماعی توفیق و رشد قابل قبولی داشت.

وی افزود: افزایش تعداد اعضای هیئت‌های سازش و حل اختلاف، کاهش تعداد دادخواست‌های واصله، کاهش حوادث کارگاهی، کاهش تنش‌های محیط‌های کارگری، اجرای طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل، افزایش بازرسی‌های ادواری و موردی، اشتغال مجدد مقرری‌بگیران بیکار، اجرای برنامه‌های آموزشی، فعالیت‌های فرهنگی، قرآنی و ورزشی برای کارگران، کاهش تصدی‌های دولت، افزایش کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کار و شناسایی اتباع بیگانه شاغل در کارگاه‌ها از جمله اقدامات وزارت کار و امور اجتماعی طی ۲ سال گذشته بود.

شیخ‌الاسلامی اظهار کرد: تقویت سه‌جانبه‌گرایی در انجام راهبردهای اساسی فعالیت از اهداف وزارتخانه بود که بهترین عملکرد را آماده عرضه و ارائه دارد چرا که حاصل آن اقدامات رضایتمندی، رفاه و همدلی خوبی است که در بین شرکای اجتماعی وزارت وجود دارد.

وی ادامه داد: اصلاح قانون کار پس از آنکه همه کارهایش در وزارت کار و امور اجتماعی با حضور نمایندگان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی انجام شد، در شورای عالی کار بررسی می‌شود تا آنچه به مجلس تقدیم خواهد شد برآیند آرا و نظرات همه شرکای اجتماعی و اضلاع مثلث سه‌جانبه وزارتخانه باشد.

وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی اظهار کرد: تقویت و فعال کردن شورای عالی اشتغال و پیگیری و اجرایی کردن قانون حمایت و ساماندهی مشاغل خانگی از جمله فعالیت‌های وزارت کار و امور اجتماعی بود.

وی افزود: تدوین سند ملی توسعه و اشتغال و تدوین نظام و استقرار سازمان ملی مهارت در کشور از جمله فعالیت‌های ممتاز وزارتخانه کار و رفاه اجتماعی طی ۲ سال گذشته بود.

شیخ‌الاسلامی تاکید کرد: تدوین نظام ملی صلاحیت حرفه‌ای یکی از مهمترین کارهای اصلاحی در کشور است که در دستور کار جدی وزارتخانه قرار دارد و انشاالله در آینده نهایی خواهد شد.

وی ادامه داد: در حوزه بین‌المللی فعالیت‌های بسیار ممتاز و درخشانی صورت گرفت که وزارتخانه توانست به همه سوءتفاهمات جواب دهد، به نحوی که امسال به‌عنوان عضو هیئت مدیره سازمان بین‌المللی کار انتخاب شد.

وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی یادآور شد: در حوزه کارگری کارت خرید اعتباری، مسکن مهر، سهام عدالت، توسعه اماکن رفاهی، فرهنگی، ورزشی، خانه‌های بهداشت، کارآفرینی، فعالیت‌های فراوانی پیگیری شد.

وی افزود:‌ تاسیس سازمان نظام کارآفرینی، دفاتر مشاوره و اطلاع‌رسانی و خدمات کارآفرینی، بسته‌های خلاقیت کارآفرینی، دانش‌نامه کارآفرینی که جزو بهترین و ارزشمندترین دانش‌نامه‌های موجود در جهان است و کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شناخته شد، ارائه تسهیلات ویژه برای کارآفرینان در کشور از سوی وزارت کار و رفاه اجتماعی پیش‌بینی شد.

وی ادامه داد: تلاش می‌شود حوزه‌های کار را را راهبردهای اساسی تنظیم بازار کار، سیاست‌گذاری اشتغال، صیانت از نیروی کار، توانمندسازی و مهارت‌آموزی، اعتلای امور اجتماعی و فرهنگی نیروی کار و پیگیری برنامه‌های ملی کار شایسته، توسعه گفت‌وگوهای اجتماعی، توسعه اشتغال و کارآفرینی، تقویت حمایت‌های اجتماعی و توسعه تشکل‌ها استمرار یابد.

شیخ‌الاسلامی در حوزه رفاه اجتماعی تصریح کرد: تامین اجتماعی، اشتغال، مسکن، سلامت  و آموزش بایستی به موازات هم پیش بروند تا رفاه اجتماعی در عرصه مدنی مشاهده شود.

وی افزود: تحقق اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع گام بعدی در جهت ارتقای سطح بهداشت و توسعه عدالت در سلامت کشور خواهد بود.

وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی اظهار کرد: پوشش مناسب، حداکثر دسترسی، الگوی تامین منابع، سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر اجرا دنبال می‌شود.

 وی ادامه داد: پیگیری سازمان بیمه سلامت با هدف ساماندهی و حفظ یکپارچگی بیمه‌های سلامت با تاکید بر جنبه‌های بیمه‌گری و نظارت بر آن جزو مهمترین برنامه‌های وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی است.

وی افزود: طراحی و استقرار نظام چند لایه تامین اجتماعی برای پوشش دادن کامل جمعیت کشور در نظام بیمه‌ای و حمایتی از دیگر اقدت بر آن جزامات اساسی وزارتخانه است.

شیخ‌الاسلامی تصریح کرد: اصلاح نظام بیمه بیکاری، اصلاح قانون بیمه بیکاری و برقراری نظام حمایتی برای بیکاران جویای کار از جمله اهداف وزارتخانه جدید است.

وی ادامه داد: صندوق‌های متعددی در وزارت سابق کار و رفاه اجتماعی وجود دارند که تلاش می‌شود ساماندهی شوند.

وی افزود: وزارت جدید می‌کوشد از بنگاه‌داری به سمت مدیریت منابع حرکت کند، یعنی از کارهای خرد و تصدی‌گرایانه به سوی سرمایه‌گذاری‌های مفید با بازدهی بالا حرکت خواهد شد.

وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی اظهار کرد: شفاف‌سازی در فرایندهای مالی و معاملاتی و فعالیت‌های اقتصادی صندوق‌ها تحت نظارت این وزارتخانه صورت گیرد.

وی ادامه داد: تقویت منابع صندوق‌ها، کاهش وابستگی به دولت، ایجاد ثبات و تعادل بین منابع و مصارف صندوق‌ها از جمله برنامه‌های وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی است.

وی افزود: منابع هدفمندی یارانه‌ها به سمت تولید، اشتغال، سلامت و بیمه شدن خواهند یافت.

شیخ‌الاسلامی گفت: با هم‌افزایی بین بخش‌های گوناگون در وزارتخانه جدیدالتاسیس در جهت نیل به اهداف متعالی گام برداشته خواهد شد.

وی افزود: رویکرد سلامت‌نگر به جای درمان‌نگر و پیشگیری به جای درمان در فعالیت‌های بهداشتی و درمانی مورد توجه خواهد بود.

وی ادامه داد: ایجاد صندوق فرصت‌های شغلی براساس قانون حمایت از معلولان، تامین مسکن برای مددجویان و ایجاد امکان اشتغال برای آنها از جمله برنامه‌های وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی است.

وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: همکاری خوبی بین من و خانم وحیددستجردی وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی وجود دارد که امیدها را برای تحقق این اهداف تقویت می‌کند.

وی افزود: عملیاتی شدن اصلاح امور بیمه بیکاری انشاالله نظرات در دولت طرح می‌شود و بعد در قالب لایحه تقدیم مجلس می‌شود.

وی ادامه داد: من یک آدم دانشگاهی هستم، سوابق علمی و پژوهشی و توانمندی‌های من بر کسی پوشیده نیست.

شیخ‌الاسلامی تصریح کرد: ۲۵ مقاله علمی من طی ۲ سال اخیر به آن خاطر است که الزاماً همه این مقالات را اساتید دانشگاه نمی‌نویسند، تعداد قابل توجهی دانشجوی دکتری و کارشناسی ارشد دارم.

وی افزود: دانشجویان برای کارهای پژوهشی و رساله‌های خود کارها و مقالات علمی ارائه می‌کنند که همه اینها زیر نظر استاد راهنما صورت می‌گیرد که همه اینها به نام دانشجو و استاد راهنما تمام می شود، طبعا به خاطر آنکه ارتباط علمی خودم را با دانشگاه حفظ کردم فعالیت‌های علمی‌ام طی ۲ سال اخیر ادامه داشت. امیدوارم با این توضیحات شبهات برخی برطرف شده باشد.

نویسنده  شرکت مهندسی سیروان رایانه غرب محمدسلیم عباسی ابراهیم محمودی سمیه رجایی مهاباد
/ 0 نظر / 8 بازدید