حسینی‌صدر در مخالفت با وزیر پیشنهادی تعاون،کار و رفاه اجتماعی:

تحصیلات شیخ‌الاسلامی مطابقتی با مباحث کار و بیمه ندارد
نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی مهمترین دلایل مخالفت خود با وزارت شیخ‌الاسلامی را مطابقت نداشتن رشته تحصیلی او با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین نداشتن برنامه‌ای مناسب برای رفع مشکلات عنوان کرد و افزود: تمامی این برنامه‌ها را می‌توان در یک جمله خلاصه کرد و طولانی کردن آنها تنها برای پر کردن صفحه است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، "سید موید حسینی صدر" در جلسه علنی امروز ـ چهارشنبه ۱۲ مردادماه ـ  مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت "عبدالرضا شیخ الاسلامی" وزیر پیشنهادی "تعاون، کار و رفاه اجتماعی" در بیان مخالفت خود با این وزیر پیشنهادی، گفت: من ناچارم پیش از آنکه به خود برنامه‌های ایشان اشاره کنم،‌ درخصوص مشکلات حوزه کاری وی صحبت کنم.

وی خطاب به نمایندگان، اظهار کرد: آنچه که معضل اصلی در کشور ما است، مشکل بیکاری است و البته شاید برخی معتقد باشند که بیکاری به دلایل اقتصادی  بوده و مشکل از وزیر نیست.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس، مشکل اشتغال و بیکاری را ناشی از سوءمدیریت عنوان کرد و افزود: ما امروز می خواهیم در مورد مهم ترین حوزه یعنی اشتغال و سرنوشت جوانان صحبت کنیم؛ بنابراین نباید فقط عوامل خارجی را در بیکاری دخیل بدانیم.

حسینی صدر با بیان این که شاید نتوان بیکاری را ریشه کن کرد، اما می توان میزان آن را کاهش داد، تاکید کرد: تاکنون چه اقدام هایی برای افراد چند شغله شده؟ آیا چند شغله بودن مطابق قانون اساسی است؟ اگر آقای شیخ الاسلامی مشکلی از نظر قانونی می دید، باید با مجلس مطرح می کرد تا آن مشکل رفع شود.

 

تاکنون برای جوانان تحصیل‌کرده و جویای کار چه اقدامی کرده‌اید؟

وی با تاکید بر این که بازنشسته ها نیز باید معیشت کافی داشته باشند، گفت: این در صورتی است که جوانان ما نیز نگرانی از جانب اشتغال نداشته باشند، مثلا در یک مجموعه تمامی نیروهایی که به کار گرفته شده‌اند افراد بازنشسته هستند.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس، ادامه داد: وزارت کار تاکنون برای اینکه جوانان تحصیلکرده و جویای کار دارای اشتغال باشند چه کاری انجام داده‌ایم.

وی در ادامه به بحث بیمه و کارفرمایان اشاره کرد و گفت: کارفرمایان از اینکه کارگری را استخدام کنند، هراس دارند؛ اما اگر بیمه برعهده دولت باشد کارفرمایان نگرانی‌ای ندارند. بنابراین ما باید قوانین را پالایش کنیم. شما در این مدت که وزیر کار بودید می‌توانستید چنین کاری را انجام دهید، اما این طور نشد.

حسینی‌صدر مشکل دیگر کشور را موضوع کارگران خارجی عنوان کرد و افزود: زمانی که ما خودمان در کشور بیکار داریمف چرا باید از کارگران خارجی استفاده کنیم و این موضوع با اصل ۲۸ قانون اساسی مغایرت دارد.

به گفته این نماینده مجلس هشتم براساس اصل ۲۸ قانون اساسی هر کس حق دارد شغلی را که بدان مایل است و برخلاف اسلام نیست را انتخاب کند و دولت نیز موظف است نیاز جامعه را برطرف و امکان اشتغال را به طور برابر برای همه ایجاد کند؛ اما آیا تاکنون چنین اتفاقی افتاده است؟

وی با اشاره به اصل ۲۹ قانون اساسی تاکید کرد: معنی این اصل این است که همه افراد جامعه دارای بیمه یکسان باشند و مردم فهیم کشور نگرانی‌ برای کار و بیمه نداشته باشند.

این نماینده مجلس هشتم در ادامه تشریح دلایل مخالفت خود با وزارت شیخ‌الاسلامی به مدرک تحصیلی وی اشاره کرد و گفت: من سئوالم این است که ایشان چرا برای وزارت راه معرفی نشده‌اند و چه ارتباطی میان مباحث بیمه‌ای و کار و مهندسی عمران وجود دارد؟

حسینی‌صدر افزود: مبحث دیگر برخورد انفعالی شیخ‌الاسلامی با نامه‌ها و درخواست‌های نمایندگان است. زمانی که ما درخواست‌های مردم را که البته جزو وظایف نمایندگان نیست را به وزارت کار ارسال می‌کنیم، هیچ نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود، در حالی که وظیفه مجلس پیدا کردن کار برای مردم نیست بلکه قانون‌گذاری است.

 

بیشتر اعتراض‌های مردم فقط و فقط برای کار است

نماینده مردم خوی و چایپاره با بیان اینکه بیشتر اعتراض‌های مردم فقط و فقط برای کار است، افزود: زمانی که مردم پاسخی از مسئولان دریافت نکنند، سرخورده می‌شوند؛ اما داشتن شغل حق طبیعی آنهاست و باید به طور برابر برای همه فراهم شود.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس با غیرمدون توصیف کردن برنامه‌های شیخ‌الاسلامی، خاطرنشان کرد: تمامی این برنامه‌ها را می‌توان در یک جمله خلاصه کرد و گویا تمامی آنها برای پر کردن صفحه آورده شده است.

حسینی صدر با خطاب قرار دادن شیخ الاسلام،‌ گفت: شما در برنامه‌هایتان به نیازسنجی اشاره کردید، یعنی این مورد در گذشته اجرا نمی‌شد؟ اگر نه، نشان از ضعف و عیب شما است.

 

ملت ایران نباید کارگرفرست باشد

وی تاکید کرد: ملت ایران نباید کارگرفرست باشد، بلکه باید پزشک و مهندس را به کشورهای دیگر بفرستد. هیچ کشوری نیروی کار خود را به کشورهای دیگر صادر نمی‌کند، چرا که کشوری مانند ایران، کشوری غنی است و هیچ‌وقت مردمش نمی‌پذیرند که کارگر اجنبی و کشورهای دیگر باشند.

حسینی‌صدر تصریح کرد: آیا عادلانه است که بیمه‌های رنگارنگ داشته باشیم و امکانات نیز به طور مساوی میان مردم نباشد؛ از سوی دیگر تلویزیون اعلام می‌کند که ۷۳ میلیون نفر در حال حاضر یارانه نقدی دریافت می‌کنند، اما آیا همگی آنها استحقاق گرفتن یارانه را دارند؟

وی  خطاب به شیخ‌الاسلامی گفت: این موضوع را شما باید در برنامه‌هایتان ذکر می‌کردید که چگونه می‌خواهید یارانه‌ها را به طور هدفمند توزیع کنید.

نماینده خوی در پایان با اعلام اینکه ما نمی‌خواهیم که وزارتخانه‌ها بلاتکلیف بمانند، افزود: بلکه امیدواریم که پاسخی منطقی به مشکلات داده شود.

/ 1 نظر / 8 بازدید
mohammad emamparast

سلام، ریال دیگر پول ایران نیست، در معاملات، دلار، ریال را جاگزین کرده. ناوهای امریکا آمدند از تنگه هرمز ردّ شدند و هیچ غلطی نکردیم. بمب اتمیمون هم به درد عمه مون میخوره و یک روز یا خودمون را خواهد کشت یا یک سری مسلمانان بی‌ گناه در اطراف اسرائیل را . فتنه را نابود کردیم. فحاشت را رونق دادیم.مواد مخدر و مشروبات در کشورمون بیشتر از خارج گیر میاید.‌ای کاش در جنگ مرده بودم تا امروز جلوی خانوادم شرمنده نبودم که من یکی‌ از باعثین آوردن این نظام به اصطلاح اسلامی بودم . گاهی وقت‌ها فکر می‌کنم انقلاب من ، اسلام من، امام من، بسیج من ، کجاست. قالیباف، علایی، شرم بر هر سه ما. میدونید من کی‌ هستم.فاعتبروا یا اولی الابصار.