آماده میانجیگری میان جمهوری اسلامی و احزاب اپوزیسیون کرد هستیم

در سومین سال تدریس به عنوان معلم نمونه معرفی و انتخاب می‌شود. در همان سال‌ها به مطالعه ادامه داده و در 1367 تا 1374 به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی گیلان در رشته پزشکی ادامه تحصیل داده و در سال 1374 از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده و به عنوان پزشک عمومی در مراکز درمانی شهرستان بانه به خصوص مرکز روستایی بوئین (زادگاهش) و روستاهای تابعه مشغول طبابت می‌شود. در سال 1375 کلینیک فرهنگیان بانه را به کمک جمعی از فرهنگیان آن شهر تأسیس می‌نماید. در همان سال ازدواج نمود و اکنون دارای 3 دختر است. در سال 1376 به سنندج مرکز استان کُردستان انتقال یافته و در کلینیک فرهنگیان سنندج به عنوان پزشک و مسئول فنی به مدت 12 سال در خدمت بیماران فرهنگی و غیر فرهنگی بوده است. در همان سال‌ها در مراکز تربیت معلم دخترانه و پسرانه سنندج به عنوان مدرس دروس مرتبط با رشته علوم تجربی و بهداشت و درمان را تدریس نموده است، در این مدت 2 بار به عنوان پزشک نمونه در سطح استان و یک بار به عنوان مدرس نمونه استانی و کشوری انتخاب می‌شود. در سال 1388 از آموزش و پرورش بازنشسته شده و در بخش خصوصی به طبابت پرداخته و  خصوصاً در حوزه ترک اعتیاد و درمان سوء مصرف مواد فعالیت نموده است.

در سنندج وارد حوزه فعالیت‌های مدنی و سیاسی می‌شود. در سال 1378 در سنندج با همکاری عده‌ای از دوستان دیگر NGOی «جمعیت سبز کُردستان» را تأسیس می‌نماید که در حوزه زیست محیطی فعالیت می‌نمود. در همان حال علی‌رغم باور به اهمیت و جایگاه کار و فعالیت‌های مدنی در حوزه‌های متفاوت، با عده‌ای از دوستان بر این باور می‌رسد که جامعه ما و خصوصاً کُردستان نیاز به تشکلی در حوزه سیاسی در داخل کشور و در چهاچوب قوانین موجود دارد. به همراه جمعی از دوستان، درخواست تأسیس حزبی به نام «آشتی و آزادی» را به وزارت کشور تقدیم می‌نمایند. متأسفانه علی‌رغم پیگیری‌های پی‌درپی، جوابی دال بر رد و یا قبول از آن وزارتخانه دریافت نمی‌نمایند. در سال 1383 در انجمن صنفی معلمان استان کُردستان به عنوان سخنگوی آن جریان فعالیت می‌نماید. در تابستان 1384 اعضای مؤسس حزب آشتی و آزادی همراه با دوستان و شخصیت‌هایی همانند شادروان مهندس بهاءالدین ادب، جبهه متحد کُرد را تأسیس می‌نمایند که از آن زمان تاکنون از مؤسسان و عضو شورای مرکزی و شورای رهبری بوده است. در نشست شورای مرکزی جبهه متحد کُرد در تاریخ (1/3/1394) در تهران به عنوان دبیر جبهه برگزیده شد. جهت شناخت هرچه بیش‌تر ایشان و آشنایی با برنامه‌ها و اهداف جبهه با دکتر «رئوف کریمی» مصاحبه‌ای انجام داده‌ام که امیدوارم در روشن شدن برنامه و اهداف و استراتژی جبهه متحد کُرد به دوستداران کمک لازم را بنماید.

در صورت امکان تاریخچه‌ شکل‌گیری جبهه متحدکُرد را با توضیح چرایی و چگونگی شکل‌گیری آن تشریح کنید.

دکتر کریمی: شکل‌گیری جبهه یک ضرورت تاریخی و حتی دیرهنگام بود. سال‌ها درگیری، تنش، خشونت داخلی و 8 سال جنگ ایران و عراق فضا را چنان خشن و عرصه را تنگ کرده بود که صحبت کردن از تأسیس جریانی سیاسی با فعالیت به صورتی غیر خشونت‌آمیز و در چارچوب قوانین موجود کاری عبث، غیر ممکن و خطرناک تعبیر می‌شد. در صورتی که جامعه به شدت نیاز به ایجاد و بسط شیوه‌ای نوین و بر مبنای درک متقابل و اولویت دادن به دیالوگ، ساکت کردن صدای تفنگ‌ها و به کار انداختن قوه تعقل و فعال کردن قلم‌ها داشت. لازم بود، سال‌ها پیش فرصت ایجاد چنین تشکل‌هایی داده می‌شد، ولی متأسفانه تاکنون در کل خاورمیانه صدای تفنگ‌ها بر صدای آدم‌ها غلبه داشته و کمتر فرصت گوش دادن و شنیدن وجود دارد. جبهه متحد کُرد تلاش می‌نماید که صدای آدم‌ها شنیده شود. فلسفه زندگی بر ایده‌های مرگ‌طلبانه و نیستی خواهانه پیشی بگیرد. دست دوستی به سوی همه دراز می‌کند و طلب یاری می‌نماید. با روی کار آمدن اصلاح‌طلبان و دوره ریاست جمهوری آقای محمد خاتمی در 1376، فعالیت‌ها در حوزهای مدنی، فرهنگی و ادبی جان تازهای گرفت. NGO ها شکل گرفتند. کُردستان نیز به دلایل امنیتی و تنگ‌تر بودن عرصه در این مناطق، با یک فاز تأخیری فعالیت‌های خود را آغاز نمود. چنان‌چه قبلاً اشاره شد، ما نیز با تأسیس «جمعیت سبز کُردستان» وارد حوزه فعالیت‌های زیست محیطی شدیم. تأسیس حزب آشتی وآزادی علی‌رغم مخالفت‌های ترحم‌آمیز و ناباوری به کار و فعالیت سیاسی در داخل کشور و در چارچوب قوانین موجود، قدمی نو و گذر از فعالیت‌های غیر سیاسی به حوزه سیاسی بود. چرا که تا آن زمان یا فعالیت سیاسی در داخل وجود نداشت و یا اگر بود در چارچوب احزاب خارج کشور و به عنوان اپوزسیون برانداز تعریف شده و با آنان برخورد می‌شد. گرچه حزب آشتی و آزادی به نتایج مطلوب تعریف شده خود دست نیافت، ولی خود سرآغازی شد برای ورود به محدوده‌ای بزرگ‌تر در همان حوزه به نام «جبهه متحد کُرد». بعد از رویدادها  و ناآرامی‌های تابستان 1384 مهاباد و به تبع آن ناآرامی در دیگر شهرهای کُردستان، جمعی از فعالان سیاسی، مدنی و با درس گرفتن از تجارب و شاکله حزب آشتی و آزادی و با این امید که فعالان از حالت واکنشی نسبت به رویدادها و موضوع‌های مهم، به صورت کنش‌گرانه به هدایت درست جامعه در چارچوب قوانین موجود به فعالیت بپردازند، در تهران و در دفتر شادروان مهندس ادب جلسات اولیه صورت گرفت. بیانیه‌ای در این زمینه صادر گردید. نهایتاً در 19/9/ 1384 جبهه به عنوان تشکلی سیاسی در چارچوب قوانین کشور و پایبند به قوانین داخلی و بین‌المللی در چهار محور تلاش جهت بسط دمکراسی، عدالت اجتماعی، توسعه متوازن و حل مسالمت‌آمیز مسئله کُرد، اعلام موجودیت نمود.

از تغییرات آخرین نشست شورای مرکزی توضیح دهید، چه تغییرات شکلی در رهبری و اساس‌نامه صورت پذیرفت؟ آیا این تغییرات برای پیشبرد هرچه بیشتر اهداف جبهه متحد کورد بوده است؟

دکتر کریمی: آخرین نشست شورای مرکزی در 1/3/1394 هجری- شمسی در تهران باحضور نمایندگان همه استان‌ها در تهران برگزار گردید. در این جلسه تصمیمات مهمی گرفته شد که منجر به تغییراتی در سطح رهبری جبهه گردید. باید متذکر گردید که فضای جلسه کاملاً دموکراتیک و دوستانه بود. مباحث جدی بوده و اعضا با حساسیت تمام در جلسه مشارکت داشتند. پلاتفورم و اساس‌نامه که توسط کمیته‌های مستقل بازبینی شده بودند، در کلیات خود به تصویب نهایی رسیدند. دستورالعمل انتخاباتی جبهه متحد کُرد برای شرکت در دور دهم انتخابات مجلس شورای اسلامی به شور گذاشته شد و در این زمینه نیز تصمیماتی گرفته شد. در رابطه با تغییر در کادر رهبری، جناب آقای دکتر «رحیم فرهمند» چنان که قبل از جلسه استعفای خود را از کاندید شدن جهت پست دبیری جبهه اعلام نموده بود، در جلسه نیز به منظور جابجایی و چرخش دموکراتیک قدرت در جبهه مجدداً بر استعفای خود تأکید نمود. در اساس‌نامه پست «دبیر کلی» به «دبیر» تغییر یافته و بر این اساس شورای رهبری نقش برجسته‌تری خواهد داشت. لازم است طبق تعریف جبهه از ایجاد ساختاری سنترال و هرمی از بالا به پایین پرهیز شود. در جلسه نیز تغییرات در همین راستا بود. در نهایت بنده (دکتر رئوف کریمی) به عنوان دبیر، آقای «احسان مجتوی» حقوقدان به عنوان قائم مقام و آقای دکتر آزاد محمدیانی به عنوان سخنگو برای مدت 3 سال انتخاب شدیم.

حوزه جغرافیایی فعالیت‌های جبهه کجاست؟ آیا جبهه توانسته است، تمام این حوزه‌های جغرافیایی را پوشش دهد؟

دکتر کریمی: در تعریف اولیه، فعالیت جبهه در محدوده جغرافیایی ایران و تمرکز بیش‌تر بر استان‌های کُردنشین: کُردستان، ایلام، کرماشان، آذربایجان غربی و مجموعه کُردهای تهران با توجه به جمعیت و تأثیرگذاری بر حوادث به عنوان استان پنجم مورد تأیید قرار گرفت. استان‌های همدان و خراسان شمالی و دیگر استان‌ها با جمعیت قابل ملاحظه کُردی با حضور نمایندگانی در شورای مرکزی مورد توجه بوده و هستندکه در این راستا از هر نوع اظهار تمایلی به فعالیت و همکاری استفبال می‌گردد. فعالیت در استان‌های کُردنشین و تهران به صورتی تعریف شده وارد فاز عملیاتی شده است. به دلایل مختلف متأسفانه تاکنون جبهه نتوانسته است در تمامی حوزه‌های جغرافیایی مورد اشاره در اساس‌نامه به فعالیت بپردازد. امید است با ادامه و تعمیق هر چه بیش‌تر فضای باز سیاسی ـ اجتماعی بتوانیم به شیوه‌ای گسترده‌تر در آن مناطق نیز فعالیت نمائیم. بین شرایط موجود و مطلوب فاصله وجود دارد که امید است با تلاش شبانه‌روزی اعضای دلسوز و کارآمد جبهه در استان‌ها به ایده‌آل‌ها نزدیک‌تر شویم.

جبهه متحد کورد یکی از جریانات سیاسی کورد است که توانسته در مناطق کرماشان، ایلام و ... کار و فعالیت نماید، در این رابطه بیش‌تر توضیح دهید؟

دکتر کریمی: متأسفانه در گذشته به دلایلی از جمله تفاوت مذهبی و نگاه ایدیولوژیک به مسائل سیاسی- اجتماعی، فاصله‌ای بین مناطق جنوب و شمال کُردستان حس می‌شد. جبهه به دلیل عدم حضور قانونی احزاب و جامعه مدنی(NGOهای) پر قدرت در مناطق کُردنشین، بنا را بر توزیع جغرافیایی نهاد. در جبهه هیچ گونه اولویت جغرافیایی، لهجه‌ای،آیینی، مذهبی و ایدئولوژیک وجود نداشته و ضمن احترام به تمامی تفاوت‌ها، تأکید برتقدم و تأخر کسی یا گروهی نبوده و نیست. به لحاظ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در کلیه مناطق و خصوصاً در کرماشان و ایلام جای کار بسیار است. امید است با تلاش و هم‌دلی هر چه بیش‌تر بتوانیم در جهت کاهش فاصله‌ها و ارتقای سطوح و زمینه‌های مختلف تلاش نمائیم.

برنامه واستراتژی جبهه متحدکورد برای حل مسئله کورد در ایران و حتی سایر بخش‌های کوردستان چیست؟

دکتر کریمی: کُردها در خاور میانه و خصوصاً در حوزه جغرافیایی کنونی تاریخ و پیشینه‌ای چند هزار ساله دارند. کسی بر وجود و حضور و تأثیرات ملتی به نام ملت کُرد بر تاریخ پرتلاطم منطقه شکی نداشته و جای بحث نیست. آن چه تاکنون مورد مناقشه بوده و هست، این است که این مردمان در جایگاه واقعی خود دیده نشده و مورد بی‌مهری در سطح منطقه از سوی همسایگان و در سطح بین‌المللی از سوی قدرت‌های بزرگ قرار گرفته و خواست‌ها و مطالبات به شیوه‌ای که نمی‌بایست پاسخ داده شده است. واقعیت این است که در خاورمیانه جوامع نژادی و آیینی و مذهبی گوناگونی زندگی می‌کنند. اختلافات، دامن زده شده و جنگ‌های ویرانگر و بی‌حاصلی به کرات روی داده است. نتیجه این اختلافات به نفع هیچ کدام از طرف‌های درگیر نبوده و نیست. شاید بتوان گفت بیش‌ترین بهره عاید دولت‌ها و شرکت‌هایی شده است که اگر جنگی روی ندهد، کارخانه‌های اسلحه‌سازیشان به ورشکستگی خواهند رسید. جبهه متحد کُرد خاورمیانه را یک مجموعه به هم تنیده تلقی کرده و تا زمانی که نگاه‌ها از اختلاف به تفاوت و از انکار به قبول این تفاوت‌ها تغییر جهت ندهند، اتفاق مهمی نخواهد افتاد. جبهه متحد کُرد با درک عمیق از شرایط مکانی و زمانی بر خود لازم می‌داند در جهت گشودن درهای بسته، قبول تفاوت‌ها و تعمیق و گسترش دیالوگ و گفتمان در داخل و خارج از محدوده فعالیت خود تلاش نماید. مسئله کُرد چیزی عجیب و غریب و جدای از دیگر مسائل پیچیده خاورمیانه نیست. لازم است کلیه طرف‌ها با نگاهی نو به مشکلات، پیشنهادها و راه حل‌ها بنگرند. در این راستا جبهه نیز نقش مثبت خود را ایفا خواهد کرد.

در صورت امکان در مورد مجوز جبهه متحد کُورد توضیح دهید، چرا بعد از 10 سال فعالیت در داخل ایران هنوز موفق به دریافت مجوز نشده‌اید؟ گره کار کجاست و برای حل این مشکل چه راه‌کارهایی اندیشیده‌اید؟

دکتر کریمی: اساساً گروه‌ها چه سیاسی و غیر سیاسی برای ادامه و گسترش فعالیت خود نیاز به ثبت رسمی، هم‌چون ثبت شرکت‌ها را دارند. در طی 10 سال گذشته برای جبهه و حتی چندین سال قبل از آن برای حزب آشتی و آزادی درخواست مجوز رسمی از وزارت کشور نموده‌ایم. به نظر می‌رسد افراد و گروه‌های دیگری نیز در این سال‌ها درخواست مجوز نموده‌اند. متأسفانه تاکنون هیچ گونه پاسخ مثبت یا منفی کتبی و مستدل از سوی مقامات ذی‌ربط و خصوصاً وزارت کشور به عنوان متولی این امر ارائه نگردیده است. امیدواریم با نگاهی امنیتی به فعالیت‌های جبهه و دیگر جریان‌هایی از این دست، نگریسته نشود و به عنوان گروهی سیاسی ـ اجتماعی که در جهت استقرار هرچه بیش‌تر امنیت و توسعه منطقه و کشور فعالیت می‌نماید، دیده شود و به عنوان رابطی بین دولت و ملت مورد توجه قرار گیرد. با این نگاه، دادن مجوز به جریانی هم‌چون جبهه در راستای ایجاد اعتماد بیش‌تر و کاهش تنش، مشکل‌ساز نبوده که هیچ؛ بلکه گره‌گشا نیز خواهد بود. دوستان جبهه در سطوح مختلف با لحاظ کردن جوانب مختلف به فعالیت و چانه‌زنی خود در جهت متقاعد کردن مسئولان ذی‌ربط ادامه خواهند داد.

جریان حزب اتحاد ملی چیست؟ عده‌ای درخواست تأسیس آن را برای برون‌رفت از گره کور مجوز جبهه متحد کورد می‌دانند و آن را در صورتِ صدور مجوز، زیرمجموعه‌ای از جبهه متحد کورد می‌دانند و در واقع در راستای تقویت جبهه متحد کُرد تعریف می‌نمایند و عده‌ای هم در راستای تضعیف جبهه و حتی انحلال جبهه و آلترناتیو آن می‌دانند. در صورت امکان بیش‌تر توضیح دهید؟

دکتر کریمی: چنان که قبلاً هم یادآور شدم، جبهه به دلیل عدم حضور احزاب و نهادهای مدنی قوی و قانونی در داخل، بنا را بر تشکلی با توزیع جغرافیایی نهاد. در این راستا از تشکیل هر گونه تشکل و به هر نامی در چارچوب  پلاتفورم و اساس‌نامه جبهه به عنوان بخشی از جبهه استقبال می‌نماید. حزب متحد [اتحاد] ملی و نه هیچ جریان دیگری آلترناتیو و جایگزینی برای جبهه نخواهند بود، مگر این که شورای مرکزی و یا در کنگره جبهه بر هرتغییری تصمیم‌گیری شود. مجموعه‌ای از دوستان جبهه بر این نظر بودند که تحت لوای جبهه، حزبی به نام «حزب اتحاد ملی» تشکیل داده و با این نام از وزارت کشور درخواست مجوز نمایند. با این استدلال که جبهه‌ای متشکل از گروه‌ها و احزاب مجوزدار جهت فعالیت خود، نیازی به مجوز دیگری نخواهد داشت. ولی متأسفانه تاکنون درِ  وزارت کشور به روی این دوستان نیز بسته است. امیدواریم در مدت زمانی نه چندان طولانی گره مجوز چه به نام جبهه و یا حزب متحد ملی گشوده شود.

برای آینده چه برنامه و استراتژی دارید؟ چگونه می‌خواهید به میان بدنه جامعه بروید؟ چگونه شاخه‌های استانی و شهرستانی و ... را فعال خواهید نمود؟ برای افراد جدیدی که دوست دارند در زیر چتر جبهه متحد کورد فعالیت نمایند، چه برنامه‌ای دارید؟ آیا می‌شود امیدوار بود، با وجود این تحولات در جبهه؛ شاهد تحولات جدی در کار و فعالیت جبهه هم باشیم؟

دکتر کریمی: جبهه در چند  سال گذشته با مشکلاتی در داخل و خارج از خود روبه‌رو بوده است که بر برنامه‌ها و عملکرد جبهه تأثیر داشته است. بسته بودن فضای سیاسی و عدم صدور مجوز رسمی از سوی وزارت کشور مزید بر علت بوده‌اند که امید است در کوتاه زمان، این مشکل حل شود. شاخه‌های استانی در حد قابل قبولی فعالیت می‌نمایند، گرچه برنامه فعال کردن بیش‌تر آنان در دستور کار میباشد. راه‌اندازی و فعال کردن مجدد شورای شهرستان و بخش و روستا در همه استان‌ها با همکاری اعضای قدیمی و جذب اعضای جدید و علاقه‌مند به برنامه‌های جبهه به کلیه استان‌ها اعلام گردیده است. فعال کردن شوراها در سطوح مختلف و در همه استان‌ها بخشی از ایجاد و توسعه ارتباط با بدنه جامعه می‌باشد. مردم به فعالیت سیاسی و مشارکت در روندی آرام علاقه داشته و از آن استقبال می‌نمایند. انتخابات چه در سطح شوراهای محلی، پارلمان و یا ریاست جمهوری این امکان را فراهم می‌کنند که مردم نسبت به سرنوشت خود بیش از زمان‌های دیگر حساسیت نشان می‌دهند. جبهه نیز در این دوره با نظر بر مشارکت فعال و معرفی نمودن کاندیدا به صورت مستقیم و یا در صورت صلاحدید، پشتیبانی کردن از چهره‌های خوش‌نام و موفق برای ورود و حضور در پارلمان، می‌تواند هرچه بیش‌تر در میان توده‌ها و اقشار مختلف جامعه حضور داشته باشد. در ضمن با دادن وعده‌های عملی و پیگیری و به فعل رساندن این وعده‌ها به شیوه‌ای عملگرایانه می‌تواند اعتماد هرچه بیش‌تر مردم را به خود جلب نماید. تلاش در جهت بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم، خصوصاً طبقات ضعیف می‌تواند به ایجاد ارتباط و اعتماد دوسویه کمک نماید.

آیا جبهه متحد کورد آلترناتیو جریان و احزاب دیگر در داخل و خارج کشور است؟ در این مورد توضیح دهید؟

دکتر کریمی: جبهه ائتلافی فراگیر از کلیه گروه‌ها، نهادها و شخصیت‌های حقیقی و حقوقی است. شرط حضور و عضویت در جبهه، قبول پلاتفورم، برنامه‌ها و عمل در چهارچوب اساس‌نامه و آئین‌نامه‌های جبهه می‌باشد. نکته‌ای که مؤسسان جبهه به صراحت از همان روزهای اول اعلام نموده و تاکنون بدان عمل می‌گردد، این است که جبهه برای هیچ گروهی در اخل و خارج آلترناتیو نبوده و نخواهد بود. جبهه براساس برنامه‌های مدون خود در چارچوب منافع عمومی و براساس مشی صلح‌طلبانه و آشتی‌جویانه عمل خواهد نمود.

دیدگاهی در داخل ایران جبهه را وابسته به جریانات کوردی خارج از نظام می‌دانند و از این بابت جبهه را تحت فشار می‌گذارند و در مقابل عده‌ای هم هستند که جبهه را ساخته و پرداخته نظام ایران قلمداد کرده و در این راستا حتی اتهاماتی را مطرح می‌نمایند، در این مورد توضیح دهید؟

دکتر کریمی: اصولاً جبهه از همان روزهای بدو تأسیس اعلام نموده و در این 10 سال بر همگان آشکار گشته است که این جریان ساخته و پرداخته هیچ طرفی نبوده و نیست. طبیعی است در ساختاری بسته و با عدم شفافیت در  حوزه‌های اجتماعی ـ سیاسی موجود، هر طرف جریانی نوظهور را به طرف مقابل ربط دهند و در این راستا اتهاماتی وارد کنند. باز بودن فضای سیاسی و اجازه  فعالیت در چارچوب قانون می‌تواند از این شبهات و ادعاها بکاهد. لازم است طرفین به این واقعیت اذعان کنند که جریاناتی می‌توانند فعالیت نمایند و به هیچ طرفی وابسته نباشند.

اصولاً دیدگاه و نظر جبهه متحدکورد در رابطه با احزاب اپوزوسیون چیست و چه راه‌کاری برای حل مسئله آن‌ها با نظام دارد؟

دکتر کریمی: وقتی از اپوزیسیون صحبت می‌گردد، متأسفانه ذهن به طرفی معطوف خواهد شد که گروه‌هایی مسلح و برانداز در طرف مقابل صف‌آرایی کرده و تنها راه‌کار، مقابله تند و سخت و نابودی آنان به هر قیمت می‌باشد. این طرز تفکر و عمل به آن، در بخشی از اذهان هنوز جاری است. در طرف مقابل نیز هستند افراد و یا اندک گروه‌هایی که تنها راه چاره را در برخوردی سخت و خشن با نظام می‌یابند. امروز و در دهه چهارم بعد از انقلاب و با توجه به تغییرات منطقه‌ای و واقعیت‌های موجود، بهتر است به راه‌کاری غیر از جنگ و نابودی فکر شود. لازم است به واقع طرفین از خود سعه صدر نشان داده و مسیر باز کردن باب مذاکره و گفت‌وگو در دستور کار قرار گیرد. در این راستا و با توجه به پیرو کردن مشی آشتی‌جویانه و عدم خشونت، جبهه متحد کُرد می‌تواند در این باره پیش قدم بوده و طرفین را دعوت به حل مشکلات از طریق مذاکره می‌نماید و به عنوان میانجی اعلام آمادگی می‌نماید.

در مورد تغییرات در منطقه خاورمیانه و به خصوص حضور گروه‌هایی مانند داعش چیست؟

دکتر کریمی: خاورمیانه در چند سال گذشته شاهد تغییرات عمیقی بوده است. دو حمله نیروهای ائتلاف به سرکردگی آمریکا به عراق و سقوط نظام بعث و صدام حسین، بهار عربی با سقوط نظام‌های تونس، مصر، لیبی و ادامه درگیری و خشونت در عراق، سوریه و یمن، تغییر در فضای سیاسی ترکیه،  روند مذاکرات کشورهای 5+1 با ایران بر سر مسئله اتمی و پدیده نوظهور داعش همگی شاهد براین مدعاست. متأسفانه جز در تونس در هیچ کدام از کشورهای عربی روند رو به ایجاد شرایطی دموکراتیک نبوده است. بنیادگرایی و دامن زدن به اختلافات آیینی و مذهبی می‌تواند بر تعصبات افزوده و روز به روز منطقه را وارد جنگی ویرانگر و کشت وکشتار هر چه بیش‌تر و بی‌حاصل نماید. اجازه فعالیت و کمک به گروه‌هایی مانند جبهه متحد کُرد که اساس کار و برنامه‌های خود را بر روشی صلح‌جویانه بنا نهاده‌اند می‌تواند به توسعه بستری آرام‌تر و حل مشکلات کمک نماید.

 

اگر بخواهید یک نقد از فعالیت 10ساله جبهه داشته باشید، با در نظر گرفتن تمامی محدویت‌ها و ... نقاط قوت و ضعف جبهه را چگونه تشریح می‌کنید؟

دکتر کریمی

/ 0 نظر / 24 بازدید